Naši plazi 2

Úvod Ještěrka Užovka Obrázky Tabulka

Užovka obojková

Stanoviště

Užovka obojková zaujímá rozsáhlý areál, který zahrnuje nejen celou kontinentální Evropu, ale v mírném pásu dosahuje na východ přes Kazachstán a západní Sibiř až do severozápadní Číny, západního Mongolska a do okolí jezera Bajkal. Na jihu proniká do Malé Asie a do severozápadní Afriky. Na sever zasahuje do Skandinávie, ve Švédsku se vyskytuje po 67° severní šířky. Žije i v Anglii, ale chybí ve Skotsku a Irsku, stejně jako na některých ostrovech Středozemního moře. V některých, zejména východních a jihovýchodních oblastech areálu je tato užovka hojná. V ČR obývá všechna příhodná stanoviště v nižších a středních polohách. V Čechách vystupuje do nadmořské výšky 700 m a na Slovensku do 1000 m. V současnosti je naším nejpočetnějším hadem.
Typickým biotopem našich populací jsou hustě zarostlé břehy řek, říčních ramen, potoků, rybníků, jezer a vodních nádrží, stejně jako bažiny, močály a vlhké louky. Vzácně se setkáváme s populacemi, které trvale obývají suchá stanoviště na okrajích lesů, na křovinatých stráních či v kamenolomech. Had se nevyhýbá ani blízkosti lidských stavení.

Páření

K páření, které je provázeno ritualizovaným chováním samců, dochází nedlouho po prvním jarním svlékání. Období páření se však může protáhnout až do června a jsou známy případy páření i v pozdním létě. V průběhu června a července klade samice na teplá místa, většinou do vlhkého, tlejícího organického substrátu, až 50 bělavých kožovitých vajec. Při nedostatku mikroklimaticky vhodných míst pro inkubaci vajec klade často několik samic vejce na stejné místo. Délka inkubace trvá zpravidla 2 měsíce, za nepříznivých podmínek se však může protáhnout i přes 3 měsíce. Vejce potřebují teplotu nejméně 21° C. Mladí hadi jsou dlouzí asi 18 centimetrů a jsou samostatní ihned po vylíhnutí. Samci pohlavně dospívají ve stáří 3 až 4 roky, samice ve 4 až 5 letech.